Haber

Abbas, “Filistin’in kendi kaderini tayin hakkı” konusunda uluslararası destek istiyor

Filistin Devleti Lideri Mahmud Abbas, uluslararası toplumu “Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkını savunmaya” çağırdı.

Abbas, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 5. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı’nda yaptığı konuşmada uluslararası topluma seslendi.

Abbas, “Uluslararası toplumu, İsrail’in halkımıza yönelik terörünün cezasız kalmaması ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin topraklarını işgaline son vermesi için çalışmaya çağırıyoruz” dedi. söz konusu.

Filistin halkının 75 yıldır Nekbe’nin (Büyük Felaket) gölgesinde yaşadığını hatırlatan Abbas, “Filistin halkı, 1967’den itibaren sömürgeciliğe dönüşen, uluslararası meşruiyet kararlarını çiğneyen, İsrail’i derinleştiren işgal suçlarıyla karşı karşıyadır. etnik temizlik ve ırkçılık uygulamaları.” terimini kullandı.

Abbas, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün kimliğini değiştirmeye ve Mescid-i Aksa’nın kutsallığını ihlal etmeye çalışan İsrail’in, Müslüman ve Hristiyanlara ait kutsal mekanların tarihi ve hukuki statüsüne de saldırdığını ve Filistinlileri öldürmeye devam ettiğini söyledi.

“İsrailli bakanlar ayrıca Huwara’nın öldürülmesini, yok edilmesini ve yok edilmesini teşvik ediyor”

Abbas, işgal altındaki Batı Şeria’nın Huwwara beldesinde Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik toplu saldırılarına işaret ederek, “Yahudi yerleşimci terör çeteleri Filistin mülklerini ateşe veriyor. İsrailli bakanlar da Huwara’nın öldürülmesini, yıkılmasını ve yok edilmesini teşvik ediyor.” dedi.

Abbas, İsrail’in uluslararası hukuku ve imzalanan anlaşmaları ihlal eden tek taraflı uygulamalarına karşı mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Filistin lideri, “Halkımızın meşru kendi kaderini tayin etme, özgürlük ve bağımsızlık haklarını savunma çabalarını desteklemeye devam edeceğinizi umuyoruz” dedi. terimleri kullandı.

Az gelişmiş ülkelerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşabilmeleri için uzun vadeli acil kararların alınması gerektiğine vurgu yapan Abbas, ortak sorumluluk unsuruna bağlı kalarak, ülkeler arasındaki uçurumu kapatmak, halkları desteklemek için uluslararası güçlendirmenin değerine vurgu yaptı. az gelişmiş ülkeler ve daha fazla adalet için.

Doha’da dün başlayan ve 9 Mart’a kadar devam edecek olan “BM En Az Gelişmiş Ülkeler 5. Konferansı” ile dünyanın en az gelişmiş ülkelerine yardım yollarının görüşülmesi ve en acil projelere yatırımların seferber edilmesi amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu