Haber

Bingöl’de “Afet Önlemleri İstişare Toplantısı” yapıldı

Sivil toplum kuruluşu ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla Bingöl’de “Afet Önlemleri İstişare Toplantısı” gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İsa Gülgür, Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından bölgedeki binalarda bulunan taşıyıcı kolon, kiriş ve perde betonlarda hasar tespiti yaptıklarını söyledi. şehir.

Bingöl merkezde ağır hasarlı bina bulunmadığını belirten Gülgür, Genç ilçesi ve Servi bölgesine bağlı 3 köydeki yığma yapılarda ağır hasar meydana geldiğini belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası’ndan 70 gönüllünün desteğiyle hasar tespit çalışmalarını genişleteceklerini belirten Gülgür, şöyle devam etti:

“Dün prestij ile yaptığımız çalışmada Genç ilçe ve Servi bölgesinde 2 adet kullanılmayan taş yığma yapı yıkıldı. Burada 25 adet hafif hasarlı, 2 adet orta hasarlı ve 59 adet ağır hasarlı binamız var. Adaklı’da kolon ve kirişlerinde hasar olduğu için tedbir amaçlı boşaltıldı.PTT binasında da ağır hasar tespit edildi.Okullarımızda bir sıkıntı yok.Daha önce yıkma kararı aldığımız birkaç okulumuz var.Orada olduğunu biliyoruz. Yayladere ilçesi kırsalında ağır hasarlı binalar.Bingöl Üniversitesi 4 milyon liralık takviye ile detaylı jeolojik araştırmalar yapıyor tüm şehri kapsayacak bu anlamda 1300 konut hakkında ön bilgileri var.Bir dönüşüm gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. sahip olduğumuz tüm ekipman ve insan gücü ile en kısa sürede ama bu dönüşüm kısa vadeli bir şey olmayacak.”

Kentteki yapıların yüzde 40’ının dönüştürülmesi gerektiğine işaret eden Gülgür, bu noktada belediyeye de iş düştüğünü söyledi.

Gülgür, “Riskli yapı envanterini her mahalle bazında adım adım yapacağız. Öncelikle Bingöl’de dönüştürülmesi gereken yerleri, yapı stoğu ve sınıfı ile birlikte belirlememiz gerekiyor. Riskli olan yerler var. alanlar.” dedi.

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Çintay da kentin fay sınırlarının kesiştiği noktada yer aldığını belirterek, bu konuda süratle Bingöl’le ilgili teknik bir rapor hazırlanmasını beklediklerini kaydetti.

habervezirkopru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu