Haber

BM Barış Gücü KKTC Güvenlik Güçlerine Müdahale Etti

Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerleri, sınır hattında KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı askerlerine müdahale etmeye çalıştı.

Geçtiğimiz ay Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Pile-Yiğitler yolunun yapımını engellemeye çalışan Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü askerleri, dün yeniden gerginliğe neden oldu. Barış Gücü askerleri, Yeşil Hat Ledra Saray Sınır Kapısı yakınında bulunan Burhan Tan Caddesi’nde iş makineleriyle çim temizleyen KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) askerlerine müdahale etmeye çalıştı.

Türk tarafına geçerek TCK askerlerine sözlü müdahalede bulunan Barış Gücü askerleri, temizlenen arazinin orta bölgede olduğunu iddia ederek KKTC askerlerinin bölgeyi terk etmesini istedi. Sözlü gerginlik tartışmaya dönüştükten sonra bir BM askeri, TC askerini yumruklayıp dövdü.

Olayın ardından darp edilen asker tedavi altına alınırken, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu yaşananlara sert tepki gösterdi. BM’nin Pile-Yiğitler Yolu ile ilgili durumu kabul edemediğini ve bu nedenle saldırganlaştığını belirten Ertuğruloğlu, gerektiğinde tepkilerini göstereceklerini belirtti.

Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nden yapılan açıklamada, olayın soruşturulduğu belirtilerek, “Bütün BM Barış Gücü askerleri en yüksek davranış standartlarına uygun davranmalı ve eylemlerinden her zaman sorumlu tutulmalıdır. Kapsamlı bir soruşturma sonrasında gerekli tedbirleri almaktan çekinmeyeceğiz.” – LEFKOŞA

haber-maden.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu