Ekonomi

Çin’in GSYİH verileri, Euro bölgesi toparlanması, OPEC raporu – Piyasalarda neler oluyor?

Çin ekonomisi, Mao Zedong’un geçen yılki ölümünden bu yana (2020 hariç) en yavaş büyümesini sürdürürken, nüfusu 1960’lardan bu yana ilk kez küçüldü. Goldman Sachs (NYSE: GS) ve Morgan Stanley(NYSE: HANIM), kriptoyla ilgili Silvergate (NYSE: ) çıkarlarını beyan etti. Hisse senetleri Martin Luther King Günü tatilinin ardından düşüşle açılacak. Almanya’da Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) faiz oranlarını bir süre daha artırmaya devam etmesi konusunda uyaran önemli bir duyarlılık göstergesinde büyük kayma var. Petrol fiyatları OPEC’in aylık raporu öncesinde yükseldi.

İşte 17 Ocak Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin’in nüfusu, büyümenin %3’e düşmesiyle 60 yıl sonra ilk kez düşüyor

Çin ekonomisi geçen yılın sonunda beklenenden biraz daha iyi performans gösterdi, ancak büyüme Mao Zedong’un ölümünden bu yana (ilk pandemi yılı hariç) en düşük seviyedeydi.

Aralık ayında, iktidardaki Komünist Parti kısıtlayıcı “COVID-19’a karşı sıfır tolerans” politikalarından geri adım atarken, Endüstriyel üretimve perakende satışlarartışı sayesinde GSYİHayrıca 2022’de %3 büyüyerek, bazı indirilen tahminlerin biraz üzerinde büyüdü.

Veriler arasında çarpıcı bir istatistik göze çarpıyordu: Çin’in nüfusu 1960’lardan bu yana ilk kez 850 bin azalarak 1.412 milyara geriledi. Rakamlar, Çin’in demografik durumundaki hızlı kötüleşmenin altını çizerken, pandeminin başlangıcından bu yana doğumlar keskin bir şekilde düşmeye devam ediyor. Çin’in çalışma çağındaki nüfusu, pandemiden önceki yedi yılda ortalama %0,4 ile birkaç yıldır zaten düşüşteydi.

2. Goldman ve Morgan Stanley kazançlarını açıklayacak

Goldman Sachsve Morgan Stanleyen büyük ABD bankalarından gelen genellikle hayal kırıklığı yaratan üç aylık fayda raporlarına bir son verecek.

Her ikisi de küresel piyasaların performansına ve bunların rakipleri olan uzlaşma faaliyetlerine bağlıdır. Citigroup(NYSE: C) ve Bank of America (NYSE: BAK ) daha bağımlıdır. Faydaların Morgan Stanley’de yaklaşık üçte bir oranında ve Goldman’da neredeyse yarıya düşmesi bekleniyor. Yine de bu, son 12 ayda evrensel bankacılık rakiplerinden daha iyi performans göstermelerini engellemedi.

Goldman’ın 2008 krizinden bu yana en büyük işten çıkarmalarını dijitalleştirmesi beklendiğinden, yatırımcılar Morgan Stanley’in Aralık ayında işten çıkardığı 2.000 kişiye yenilerini ekleyip eklemediğini görmek isteyecekler.

3. Cohen Çin’e yönelirken hisse senetleri düşüşle açılacak

Çin’den gelen verilerle birlikte küresel ekonominin görünümüne ilişkin karamsarlığın pek hafiflememesiyle ABD borsaları görece iyimser bir havayla yeniden açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones%0.2 düşüyor S&P 500ve Nasdak 100 %0.3 düştü. Üç büyük nakit endeksi, Fed’in faiz artırımlarını sona erdirmesine yönelik umutların güçlenmesiyle bu yıl %3’ün ortasından %5’e yükseldi.

İlgi çekebilecek paylaşımların ortasında; aktivist yatırımcı ve Chewy (NYSE: CHWY), burada kurucu Ryan Cohen, hızlandırılmış bir hisse geri satın alma kampanyasının parçası olarak küçük bir hisse satın aldı. ali baba(NYSE: BABA) dahildir.

Birleşmiş Havayollarıve kripto para birimi evreninin büyük bir bölümünü bankalayan ABD. gümüş kapıkarını açıklayacak.

4. Avrupa’da bulutlar dağılmış görünüyor

Avro bölgesinde hava daha iyiye döndü. Bölgenin en büyük ekonomisi Almanya ZEWAralık ayındaki -23,3’ten Ocak’ta 16,9’a yükselen ekonomik güven endeksi son 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Fiili faaliyeti ölçmektense duyarlılıktaki dönüm noktalarına işaret etmekte daha iyi olan endeks, Almanya’nın güç ağırlıklı fabrikalarının görünümünü büyük ölçüde iyileştiren enerji fiyatlarındaki keskin düşüş sayesinde geçen ay toparlandı.

Daha önce avro bölgesi maliye bakanları grubuna başkanlık eden Portekiz Merkez Bankası Başkanı Mario Centeno, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda avro bölgesi ekonomisinin geçen yıl şaşırtıcı derecede güçlü olduğunu söyledi. Bunun ortasında, enflasyon “güvercini” olarak bilinen ECB’nin baş ekonomisti Philip Lane, FT’ye ECB’nin enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını kontrol altına almak zorunda kalacağını söyledi, bu da “gelecek yıl veya” anlamına geliyor. 2″. Bu bir sorun olacak” diye ekledi.

Geçen ay dolar karşısında %2’den fazla yükseldi. euro, yatay olarak görüntülendi.

5. Petrol, OPEC raporu öncesinde yükseldi

OPEC Genel Sekreteri Haitham al-Ghais’in kuruluşun bu yıl petrol piyasasını istikrara kavuşturmak için “ne gerekiyorsa” yapacağını söylemesinin ardından ham petrol fiyatları bir haftanın en yüksek seviyesini test etti. Grubun dünya ekonomisinin görünümüne ilişkin “temkinli bir iyimserlik” içinde olduğunu ve Batı ülkelerinde beklenen yavaşlamayı Çin’den gelen talepteki canlanma ile dengelediklerini sözlerine ekledi.

OPEC petrol piyasasına aittir aylık rapor15.00 CET’de yayınlanacak, ancak Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ABD hisse senedi verilerini açıklaması Pazartesi günkü ABD tatili nedeniyle bu hafta Çarşamba gününe ertelendi.

WTIvadeli işlemler %0,2 artışla 80,28 dolardan işlem gördü. brent%1,0 artışla 85,27 $ oldu.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu