Haber

İran’da casusluk yapmakla suçlanan Belçikalı için ülkesinde imza kampanyası

İran’da “casusluk, kara para aklama ve döviz kaçakçılığı” suçlarından yargılanan ve 40 yıl hapis cezasına çarptırılan Belçika vatandaşının iadesi için imza kampanyası başlatıldı.

Uluslararası Af Örgütü’nün başlattığı kampanya, Olivier Vandecasteele’nin serbest bırakılması davetiyle toplanması hedeflenen 150 bin imzanın 90 binine ulaştı.

Örgütün kampanya duyurusunda sivil toplum kuruluşu çalışanı olduğu belirtilen Vandecasteele’nin İran tarafından serbest bırakılması, İran tarafından serbest bırakılması, tedavi görmesi, evine girmesi için davetler yer alıyor. avukat ve Belçika konsolosluk hizmetleri.

Uluslararası Af Örgütü, Vandecasteele’nin daha önce çalıştığı ve yaşadığı İran’da Şubat ayında tutuklanıp işkence ve korkunç muameleye maruz kalmasının ardından Ağustos ayına kadar İran’da gözaltında tutulduğunu söylüyor. Ağustos ayından bu yana Vandecasteele’nin nerede olduğunun bilinmediği belirtiliyor.

Olivier Vandecasteele, Tahran Devrim Mahkemesi’nde görülen davada “İran’a karşı casusluk ve ABD hükümetiyle işbirliği” iddiasıyla 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. “Kara para aklama” suçundan 12,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Belçikalı, ayrıca döviz kaçakçılığı suçundan 2,5 yıl ve para cezası ile 74 kırbaç cezasına çarptırıldı.

İran’da tutuklu bulunan bir Belçika vatandaşına ilişkin mahkûmiyet kararının, Belçika Anayasa Mahkemesi’nin İran ile yapılan esir takası anlaşmasını 8 Aralık 2022’de askıya almasının ardından gelmesi dikkat çekiyor.

İki ülke arasındaki tutuklu ve tutuklu değişimini öngören anlaşma için hazırlanan askıya alma kanunu, 21 Temmuz 2022’de Belçika Parlamentosu’nda onaylandı. ülkesine terör suçlamasıyla Belçika’da hapsedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu