Haber

James Jeffrey: Suriye’de bir kara harekatı birçok şeyi riske atıyor

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi ve eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’nin Suriye’ye olası kara harekatına ilişkin açıklamalarda bulundu. NTV’ye konuşan Jeffrey, “Suriye’deki mevcut durumda, ‘giriş ve çıkış’ gibi çok küçük çaplı terörle mücadele operasyonları dışında hiçbir adım doğru olmayacaktır.” Suriye’ye kara harekatının birçok şeyi riske atacağını belirten Jeffrey, “Türkiye’nin müttefiki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), IŞİD’in yeni liderini ortadan kaldırdı. ABD Merkez Komutanlığı da bu konuda yorum yaptı. Bu önemli bir gelişmeydi. Bu tür bir saldırı, “Mantıklı ama Suriye’de bir kara harekatı, kim ve nerede yapılırsa yapılsın birçok şeyi riske atıyor” dedi.

‘ABD TÜRKİYE’YE GARANTİ VERMEZ’

Washington yönetiminin 17 Ekim 2019 tarihli anlaşmaya uyduğunu savunan Jeffrey, “YPG’nin Suriye’nin hiçbir noktasından Türkiye’ye saldırmaması için anlaşma uzatılabilir mi? ABD Türkiye’ye böyle bir garanti verebilir mi?” sorusuna şu yanıtı verdi: “ABD, Türkiye’ye böyle bir garanti veremez. SDG de böyle bir garanti veremez. Garantileri, kuzeydoğudan saldırı olmayacağıydı. Saldırı, örneğin Kobani’den roket saldırısı olmayacağı anlamına geliyordu.”

‘TÜRKİYE VE RUSYA ORTAK DEVRİYE GİDEBİLİR’

Jeffrey, Deniz Kilislioğlu: “Anlaşma var ve YPG bölgeyi terk ederse 30 km’lik boşluğu kim dolduracak? Kim kontrol edecek?” Rus yetkililerle yaptığım ve değişmiş olabilecek konuşmalarıma göre, Rusya ve Esad burada kontrolün kendilerinde kalması konusunda ısrar edebilirler. 2019 Soçi Anlaşması’na göre Türk-Rus ortak devriyeleri gerekliydi. Soçi Anlaşması’na dönüş gerçekleşirse Türkiye ve Rusya’nın ortak devriyeye çıkabileceğini düşünüyorum ama Türkiye’nin kalıcı bir varlığının olacağını düşünmüyorum. Benim iddiam bu yönde ama Türkiye ile Rusya arasındaki müzakerelerden haberim yok.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu