Ekonomi

Malatya’da çoban bulunamıyor

– Malatya’da 25 bin TL’ye çoban bulunamıyor

MALATYA – Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, kentteki birçok hayvan yetiştiricisinin 20-25 bin TL maaşla çalışacak çoban bulmakta sıkıntı yaşadığını belirtti.

Hekimhan Yama dağında hayvan yetiştiricileriyle toplantıya gelen Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yaptığı açıklamada 20-25 bin TL maaşla çalışacak çoban bulamadıklarını söyledi.

Açıklamasında üretime vurgu yapan Akın, “Yetiştiricilerimiz çoban bulamıyor dolayısıyla hayvanlarını bırakamıyorlar. Bazen hastalanıyorlar, hastaneye götüremiyorlar, cenazeleri oluyor ve cenazeye katılamıyorlar. Bu sorun Türkiye genelinde yaşanan bir sorun olduğunu ve bunun çözülmesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Sigortayı yapsa bugün buralar hareketli olacak. Sosyal güvence olursa işyerleri kapatılmayacak ve burada yaşayan insanlar merkeze göç etmeyecek. O yüzden bir an önce üretmemiz ve sosyal garanti esasının kaldırılması gerekiyor. Devletimizden bunu bekliyoruz.”

20-25 bin TL maaşla çalıştıracak çoban bulamadıklarını kaydeden Akın, “Bu mesleği paradan fazla yapan çok az insan var. Birkaç Afgan vardı ve ülkelerine gönderiliyorlardı.” İthal çoban getirilecek denildi ama o da rafta kaldı. Devletimizin bize çoban bulma imkanını sağlamasını istiyoruz. “Çoban desteği var ama maalesef yeterli değil. Özellikle hayvancılıkla uğraşan ailelerde kadınların sigortalı olmasını istiyoruz.

Hayvan üreticisi Ekrem Karadağ, en büyük sıkıntılarının çoban bulamamak olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu