Haber

‘Tarım Cebimde’ uygulamasını 1 ayda 100 bin kişi indirdi

Tarım Cebi uygulaması, geçtiğimiz ay Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hizmete açıldı.

İlk ay olmasına rağmen uygulamaya gösterilen ilgi oldukça fazlaydı.

Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, 2 Ocak’ta Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından hayata geçirilen ‘Tarım Cebimde’ mobil uygulaması ile Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularının internet üzerinden alındığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: e-Devlet hem çiftçinin hem de bürokrasinin işini kolaylaştırıyor:

“1 ayda 100 bini geçti”

Çiftçi ve üreticilerin iş ve işlemlerini kolaylaştıran mobil uygulamada kullanıcı sayısı ilk ayda 100 bini geçti. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kendi imkanlarıyla tasarladığı uygulamada; ‘Bitkisel Üretim’, ‘Hayvansal Üretim’, ‘Desteklerim’, ‘e-Devlet Hizmetleri’, ‘Destek Takvimi’, ‘Eğitim-Yayın’ ve ‘Faydalı Bilgiler’ menüleri bulunmaktadır. Uygulama sayesinde üreticiler, akıllı cep telefonu uygulaması sayesinde hayvanların doğum, ölüm, küpe düşme bildirimi ve ÇKS belgelerini almak için bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine giderek iş ve işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlayan taşınabilir uygulamaya ülke genelindeki çiftçiler büyük ilgi gösteriyor. ‘Tarım Cebi’ taşınabilir uygulaması; App Store, Google Play ve AppGalery taşınabilir mağazalarından indirilebilir.

“Daha yaygın hale getireceğiz”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de tarımda dijitalleşme kapsamında taşınabilir uygulamanın gerçekleştirildiğini belirtti.

Uygulamayı bir devrim olarak nitelendiren Kirişci, tamamen yerli ve milli imkanlarla hayata geçirdiklerini hatırlattı, “Uygulamanın ilk gününden bugüne kadar uygulanmasında akıtılan akıl ve alın teri tamamen bakanlığımız personeline aittir. Uygulama için özel bir bütçe oluşturulmamıştır.”dedim.

Uygulamanın ilk ayda 100 binin üzerinde indirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Kirişci, sistemin tüm çiftçi ve kullanıcılara tanıtılacağını ve daha da yaygınlaştırılacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu