Haber

Amazon İşbirliği Anlaşması Örgütü, ormansızlaşmayla mücadele için ittifak kurmayı kabul etti

Amazon havzasını paylaşan 8 ülkenin kurduğu Amazon İşbirliği Antlaşması Örgütü’nün (ACTO) üyeleri, 14 yıllık aradan sonra bir araya gelerek Amazon’daki ormansızlaşmaya karşı mücadele için ittifak kurma konusunda anlaştılar.

BBC’nin haberine göre iki gün sürmesi planlanan tepe, dün Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Guyana, Peru, Surinam ve Venezuela’nın katılımıyla Brezilya’nın Belem kentinde başladı.

Brezilya, Bolivya ve Peru Devlet Başkanı Kolombiya, Guyana, Surinam, Ekvador ve Venezuela ise üst düzey yetkililerini zirveye göndererek, bölgedeki yasadışı ağaç kesimi ve ormansızlaştırmayla mücadele için Belem Deklarasyonu adlı ortak bildiriyle zirveye katıldı. Amazon yağmur ormanları. Bir ittifak oluşturmak için anlaşmaya varıldı.

Açıklamada, Amazon yağmur ormanlarının korunmasının iklim değişikliğiyle mücadelede önemli rol oynadığı vurgulanırken, yeni ittifakın Amazon’un “dönüşü olmayan noktaya” ulaşmasını engellemeyi, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmeyi ve ormansızlaşmaya neden olan organize hatalarla uğraşmak.

Zirvenin açılışında konuşan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, iklim krizinin “ciddi bir şekilde kötüleştiğini” belirterek, “İklim değişikliğiyle mücadele hiç bu kadar acil olmamıştı. birlikte hareket etmemizi gerektiriyor.” söz konusu.

Ülkeler bazı konularda anlaşamadı

Amazon’daki ormansızlaşmayla mücadele konusunda anlaşmaya varan ülkelerin bazı alanlarda görüş ayrılıklarının olduğu belirtildi.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, diğer ülkelerin Amazon havzasında petrol arama ve madencilik faaliyetlerini yasaklama taahhüdüne uymasını isterken, Brezilya’nın Amazon nehri ağzında petrol çıkarmak için yeni alanlar keşfetmeyi planladığı bildirildi.

haberbuca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu