Ekonomi

İki şehirde kuş gribi alarmı

Son 18 aydır dünyanın birçok ülkesinde ağır seyreden ve bugüne kadar 200 milyondan fazla kümes hayvanının telef olmasına neden olan kuş gribi vakaları Türkiye’de de görüldü. Resmi bir açıklama yapılmasa da elde edilen bilgilere göre Afyonkarahisar ve Denizli’de kuş gribi vakaları artmaya başladı.

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine göre; Türkiye’nin yumurta üretiminin başkenti Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde 20 Ocak’ta kuş gribi vakalarının görülmeye başlandığı ve karantina altına alınan Başmakçı ilçesindeki yumurta üretim tesislerinde 5 milyondan fazla tavuğun itlaf edildiği öğrenildi.

Denizli’nin Honaz ilçesindeki yumurta üretim tesisleri de kuş gribi olayları nedeniyle karantinaya alınırken, ilçede yaklaşık 1,5 milyon yumurta tavuğunun itlaf edildiği belirtildi.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’ne haber veren Tarım ve Orman Bakanlığı, salgını kontrol altına almaya çalışıyor.

60 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

Kanatlı sektörünün korkulu rüyası olan, beyaz et ve yumurta piyasasını istikrarsızlaştıran kuş gribi olayı, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün verilerine göre son bir buçuk yılda en az 60 ülkede görüldü.

Küresel olarak, 200 milyondan fazla kümes hayvanı hastalık veya toplu itlaf nedeniyle öldü. Yalnızca ABD’de, geçen yıl 58 milyondan fazla kümes hayvanı kuş gribi enfeksiyonu nedeniyle itlaf edildi.

Geçen hafta Arjantin ve Uruguay, H5N1 kuş gribi salgınlarının ardından ulusal bir sağlık acil durumu ilan ederken, Arjantin kümes hayvanı ihracatını askıya aldığını duyurdu.

Avrupa’da geçen yılın sonunda İspanya, Almanya, Hollanda ve Avusturya’da kuş gribi vakalarına rastlanmıştı.

Kamboçya’da kuş gribi teşhisi konulan 11 yaşındaki erkek çocuk hayatını kaybetti.

catalpinarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu