Haber

Kılıçdaroğlu’ndan AK Partililere Yanıt: ‘Seçimler Ertelenemez’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Partililerin beyin sarsıntısı geçirdiği gerekçesiyle seçimin ertelenmesi taleplerine yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, Anayasa’ya göre seçimin ancak savaş halinde ertelenebileceğini söyleyerek, “Savaş olmadığı için seçim ertelenemez” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem nedeniyle seçimlerin ertelenmesi tartışmalarına ilişkin gazeteci Murat Yetkin’in sorularını yanıtladı.

Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın seçimin ertelenmesine ilişkin sözlerini öven Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: ‘Anayasa çok açık. Ancak savaş durumunda seçim ertelenebilir. Savaş olmadığı için seçim ertelenemez. Hiç kimse Anayasa ve kanunlar dışında gerekçeler uydurarak kendine ait bir hukuk normu oluşturamaz. Bir anayasa var. ‘Türkiye bir hukuk devletidir’ dersek yapılmaz’ifadeleri kullandı.

“Kabile durumunda bile değil”

Kılıçdaroğlu, Bülent Arınç’ın seçimlerin bir kez daha ertelenmesi gerektiği yönündeki açıklaması için, “Tek seferlik ne demek? Bu ifade, ‘Her seferinde bir kişi için bir hukuk normu oluşturalım’ anlamına gelir. Demokrasilerde böyle bir anlayış yoktur. Kabile devletlerinde bile bu olmaz. Ayrıca, Anayasa herhangi bir yoruma izin vermeyecek kadar açıktır. Ayrıca Anayasa’da hiç kimseye, sınıfa veya zümreye imtiyaz tanınamayacağına dair bir madde vardır. Bakın büyük bir deprem oldu, farkındayız. Göç hareketleri var, farkındayız. Ancak günümüzün teknolojik imkanları ile bu problemlerin üstesinden kolaylıkla gelinebilmektedir.söz konusu.

“Seçim tarihi hemen belirlenmeli”

CHP lideri, ‘Peki, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Arınç gibi ‘bir kere olsun’ deyip iddia edildiği gibi YSK’ye seçimi ertelemeye çalışabilir mi? Bu durumda duruşunuz ne olurdu?’ soruya, ‘Bunu yapacaklarını sanmıyorum. Hukukun, hukukun üstünlüğünün, hakimlerin vicdanı varsa buna kalkışacaklarını zannetmiyorum. Anayasaya göre yargıç, hukukun üstünlüğüne ve vicdanına göre karar verir.değerlendirmesini yaptı.

Kılıçdaroğlu, seçimin ertelenmesi taleplerinin altında seçimden kaçma iradesi olduğunu belirtti. Ancak YSK üzerinden bu iradeyi hayata geçirmek, yani bir defaya mahsus kendi çıkarları doğrultusunda özel kararlar almak istiyorlar. Sayın Arınç’ın ifadesi bunu gösteriyor. Tekrarlıyorum; Belirli bir yasal norm oluşturulamaz. Yapılması gereken, erken seçim olarak 14 Mayıs mı, yoksa zamanında 18 Haziran mı, seçim tarihinin bir an önce belirlenmesidir. Seçimden kaçmak kimseye bir şey kazandırmaz. Ancak, tüm ülke zarar görecektir.sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu